,

پارچه کربن Carbon Cloth

پارچه کربن Carbon Cloth

پارچه نسوز کربن یکی از مهمترین و پرکاربردترین مصنوعات بشر در دهه گذشته است . همان طور که از نام آن پیداست این پارچه از الیاف کربن تهیه و بافته می شود ، که در مقایسه با پارچه فایبرگلاس ( الیاف شیشه ) و پارچه کولار ( آرامید) از ضریب الاستیسیته بهتری برخوردار است . مهمترین ویژگی آن تحمل فشار و حرارت بالا می باشد .

ضریب انبساط گرمایی الیاف کربن در دماهای مختلف متفاوت است و این امر سبب پایداری بیشتر پارچه شده است . این پارچه نسوز مقاومت کششی و انعطاف پذیری خوبی داشته و برای مقاوم سازی اکثر ستون های بتنی می توان از آن استفاده کرد .
از دیگر ویژگی ها می توان به نسبت وزن به استحکام این محصول اشاره کرد ، به این معنی که پارچه نسوز کربن تقریبا یک سوم وزن فولاد را داشته ، اما 5 الی 10 برابر آن مقاومت دارد . همچنین استحکام بسیار مناسبی در برابر خستگی از خود نشان می دهد به نحوی که شما از این محصول می توانید برای سالهای متمادی به عنوان عایق و یا کامپوزیت استفاده کنید .

پارچه کربن Carbon Cloth

در برابر خوردگی ، اصطکاک و عبور اشعه ایکس از خود مقاومت خوبی نشان می دهد . پارچه کربن در صنعت کامپوزیت و صنعت خودروسازی برای ساخت سپرهای کربنی ، شفت های انتقال نیرو ، قطعات موتور ، کمک فنر ، ملحقات چرخ ، جعبه فرمان ، لنت ترمز ، بدنه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .
اما مهمترین کاربرد آن در زمینه هوا و فضا و برای ساخت اجزای مختلف هواپیما ، مانند بال ها و نوک هواپیما است . اما برای ساخت هواپیما های مافوق صوت تمامی قسمت ها از فیبر کربن ( پارچه نسوز کربن و الیاف کربن به اضافه رزین ) استفاده می شود . در زمینه پزشکی ، صنایع کامپوزیت ، در بخش انرژی ، صنایع نساجی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .

پارچه نسوز کربن
خواص پارچه نسوز کربن :

  • خاصیت انعطاف پذیری و کشسانی بالا
  • مقاومت در برابر حرارت و فشار بالا
  • دوام و وزن مخصوص پایین
  • مقاومت در برابر اصطکاک
  • مقاوم در برابر عبور اشعه ایکس

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این پارچه به چند صورت بافته می شود که عبارتند از : ساتیل ، پلاین و تویل.

پارچه کربن Carbon Cloth