میکا نسوز

میکا یک عنصر معدنی طبیعی که دارای سطح شیشه ای مانند مسطح، شفاف و قابل کشسانی است، عمده ترکیبات میکا سیلیکات، آلومینیوم، پتاسیم، منگنز، آب و آهن است، میکا دارای بیشترین سطح از سیلیس در بین مواد معدنی است از این رو بیشترین استفاده را در صنایع مختلف و کاربردهای شخصی دارد.

خواص میکا نسوز

  • بی اثری نسبت به عمل مولکولی آب، اسید، قلیایی ها، روغن ها و حلال ها
  • غیر قابل اشتعال
  • تحمل دما تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد
  • مقاوم در برابر اکسید کننده تخلیه الکتریکی
  • مقاومت دی الکتریک ۲۵ کیلو ولت
  • مقاومت در برابر خوردگی و فرسایش الکتریکی

ورق نسوز میکا

ورق نسوز میکا

تحمل حرارتی ورق نسوز میکا بالای 1000 درجه  سانتیگراد یا 1830 درجه فارنهایت است، همچنین میکا دود نمی شود و غیر قابل اشتعال است.  استقامت الکتریکی میکا بالای 25 Kv/mm می باشد. از دیگر مشخصه های اصلی میکا مقاومت در برابر قوس الکتریکی و قابلیت عبور امواج مایکروویو است.

میکا در برابر آب و مواد شیمیایی از جمله اسیدها، حلال ها، بازها و روغن های معدنی، پایدار و مقاوم بوده و دارای قابلیت ارتجاعی بالایی است. همچنین در برابر فشار ، ضربه ، کشش و خم شدن بسیار مقاوم است.

برای جداسازی کویل از جداره نسوز کوره های القایی، عایق الکتریکی میان کویل و فلز مذاب، جلوگیری از اتلاف جرارتی زیاد، حفظ گرادیان دمای مناسب بین گویل و مواد مذاب، حفاظت در برابر گازهای کربن، حفاظت کویل در برابر اضافه دما و فشارهای مکانیکی ناشی از انبساط و انقباض جداره نسوز، در المنت های حرارتی صنعتی و لوازم خانگی و همچنین برای ساختن واشرهای صنعتی جهت آب بندی در مبدل های حرارتی، توربین های گازی، اگزوز خودروها، مشعل ها و سایر فلنچ ها و اتصالات به کار می روند.

نوار نسوز میکا

نوار نسوز میکا

نوار میکا که از خانواده میکا نسوز است از میکای فلوگوپی و یا مسکوویت آغشته به رزین سیلکون با مقاومت حرارتی بالا تولید شده و جهت افزایش استحکام مکانیکی توسط الیاف شیشه و یا فیلم پلی اتیلن تقویت می شود. نوار میکا در عرض ها و ضخامت های مختلف عرضه شده است.

از جمله موارد مصرف این نوارها در کابل های قدرت، کابل های سیگنالینگ  و کنترل، کابل های فرمان و ابزار دقیق، فیبرهای نوری، کابل های کامپیوتر و کابل های مورد استفاده در دمای بالا می باشد.

صفحات نسوز میکا

صفحات نسوز میکا

صفحات میکا که از خانواده میکا نسوز است برای ساخت قطعات با کاربردهای الکترومکانیکی و ترمو مکانیکی در تجهیزات و ادوات مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های ورق میکا می توان به مقاومت عالی در برابر حرارت ( تا 1000 درجه سانتیگراد )، عایق الکتریکی بسیار قوی، مقاومت در برابر نفوذ مواد شیمیایی  به ویژه روغن و گریس، هدایت حرارتی ناچیز، استحکام مکانیکی بالا، سازگاری با محیط زیست و عاری از آزبست و غیر سمی بودن نام برد.

طلق نسوز میکا

طلق نسوز میکا

طلق میکا شفاف در صنایعی مانند کاغذسازی، صنایع کائوچو، صنایع سرامیک، تولید مواد چرب و روان‌کننده، تولید کابل برق، صنایع غذایی  رنگ و تولید پوشش، پلاستیک سازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می‌شود. میکا ماده مضری نیست و هزاران سال است که توسط مردم در سراسر جهان  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر میکا

پودر میکا

پودر میکا سیلیکاتی شفاف و دارای خواص مختلف است که از آن جمله می توان به عایق الکتریسیته و حرارت و ضد سایش و خش بودن آن اشاره کرد. پودر میکا به صورت فله و یا در بسته بندی های 25 کیلویی بسته بندی و عرضه می گردد.

پودر میکا یکی از مهمترین مواد پر کننده معدنی در صنایع رنگ سازی،  لاستیک سازی مهمات سازی، کاغذ سازی، پلاستیک های مهندسی، الکترود سازی، لنت سازی و پوشش های دیوار و کف به حساب می آید. از پودر میکا در صنایع رنگ سازی، لاستیک سازی، کاغذ سازی، لنت سازی و پوشش های کف و دیوار استفاده می کنند.