,

نخ نسوز

نخ نسوز یکی از پرمصرف ترین محصولات در گروه مواد نسوز می باشد، نخ نسوز یا طناب نسوز برای عایق کاری، آب بندی در انواع مخازن صنعتی، شفت ها و پمپ ها و همچنین در صنایع بزرگ مانند کشتی سازی، نیروگاه ها و پتروشیمی ها استفاده می شود. نخ نسوز امروزه در صنایع بزرگ دنیا در انواع مختلف ساخته و به فروش می رسد.

طبقه بندی نخ های نسوز بر اساس دمای محصولات می باشد، نخ نسوز گروهی از انواع الیاف نسوز است که گاهی به شکل گرد و گاهی مستطیل بافته می شود و به عنوان بسته بندی استفاده می شود، اما گروه دیگری از نخ های نسوز که بدون بافت به فروش می رسند، الیاف نسوز نامیده می شوند.

ویژگیهای الیاف و نخ نسوز

  • مقاومت حرارتی
  • مقاومت کششی خوب در برابر پاره شدن
  • استحکام بالا در برابر مواد شیمیایی
  • خواص دی الکتریک عالی

نخ نسوز چیست؟

نخ نسوز گروهی از انواع الیاف نسوز است که گاهی به شکل گرد و گاهی مستطیل بافته می شود و به عنوان بسته بندی استفاده می شود، اما گروه دیگری از نخ های نسوز که بدون بافت به فروش می رسند، الیاف نسوز نامیده می شوند.گاهی اوقات نخ های نسوز را با روغن سیلیکونی یا سیم های فلزی تقویت می کنند تا مقاومت مکانیکی و شیمیایی را افزایش دهند.در تمامی نخ های نسوز از الیاف شیشه یا الیاف فایبرگلاس استفاده می شود.

دلیل استفاده از فایبرگلاس برای ساخت نخ نسوز این است که انتقال حرارت را به حداقل می رساند و این برای تولید انواع عایق حرارتی بسیار عالی است.

نخ فایبرگلاس نسوز به طور کامل از الیاف نسوز بافته می شود. این الیاف در دستگاه های بافندگی بسته بندی به صورت مستطیل و مربع شکل می گیرد، البته در بسیاری از موارد الیاف فایبرگلاس به صورت گرد بافته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نخ سرامیک نسوز از مواد مختلفی مانند سیلیس و اکسید ساخته می شود. اما برای کاهش انتقال حرارت این محصول از فایبرگلاس در ساختار نخ نسوز سرامیکی استفاده می شود.

 

نخ نسوز فایبرگلاس

نخ فایبرگلاس نسوز:

فایبرگلاس گروهی از الیاف است که از الیاف شیشه به عنوان ماده اولیه استفاده می کند. الیاف شیشه بر اساس ویژگی های ظاهری به دو دسته کلی تقسیم می شوند: الیاف پیوسته که برای تولید نخ و الیاف استفاده می شود و الیاف ناپیوسته یا کوتاه که برای ساخت تخته، فیلتر یا پتوهای فایبرگلاس استفاده می شود. الیاف فایبر گلاس به شکل پشم و پنبه است و برای ساخت طناب، پارچه و سایر منسوجات استفاده می شود. پشم فایبرگلاس که معمولاً از الیاف شیشه ناپیوسته ساخته می شود به عنوان عایق حرارتی و صوتی استفاده می شود. سه نوع الیاف فایبر گلاس وجود دارد: نوع E که برای مصارف الکتریکی استفاده می شود، نوع T که برای مصارف حرارتی استفاده می شود و نوع C که برای کاربردهای شیمیایی استفاده می شود.

طناب در دماهای بالا یعنی تا 550 درجه سانتی گراد عایق خوبی از خود نشان می دهد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به مقاومت در برابر آتش، مقاومت شیمیایی خوب و تحمل محدوده pH = 2-12، رسانایی حرارتی پایین، استحکام کششی بالا، مقاومت دی الکتریک بالا اشاره کرد. این محصول برای آب بندی و آب بندی اجاق گاز، دیگ صنعتی قابل استفاده می باشد.

 

الیاف نسوز فایبرگلاس

الیاف فایبرگلاس نسوز:

الیاف نسوز فایبرگلاس جزو یکی از پرمصرف ترین الیاف های نسوز به شمار می آید. این الیاف دارای استحکام و مقاومت حرارتی بسیار مطلوبی بوده و از نظر تحمل حرارت تا حد زیادی شما را در استفاده از هر نوع الیاف نسوز دیگری بی نیاز می سازد.

الیاف نسوز فایبرگلاس برای تولید پارچه نسوز، نوار نسوز، نخ نسوز، طناب نسوز، پکینگ نسوز، ساخت انواع کامپوزیت ها، تولید قاب های مقاوم در برابر حرارت که در باک موتور سیکلت های پیشرفته استفاده می شود و نوار لوله ای فایبرگلاس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این محصول در تولید فیبر های نسوز به کار می رود که به آنها فیبر نسوز فایبرگلاس گفته می شود.

الیاف نسوز کربن

الیاف نسوز کربن:

الیاف کربن دارای خواص مکانیکی خوب و چگالی پایین است. به همین جهت از آن برای تولید انواع پارچه ، ساخت قطعات ، ساخت ماکت و کامپوزیت ها و غیره استفاده می شود .

الیاف نسوز کربن ضریب انبساط گرمایی بی نظیری در نوع خود دارد و به سبب این ویژگی باعث پایداری در دماهای مختلف می گردد . ویژگی های فیزیکی الیاف کربن با افزایش درجه تبلور و میزان دقت در جهت گیری الیاف از پیش جاگذاری شده ، یا به اصطلاح الیاف زمینه یا مبنا ، باعث کاهش ضعف های موجود و بهبود آن می شود .

الیاف نسوز کربن در صنعت خودرو، صنایع نظامی، صنعت ساختمان، صنایع پزشکی و…کاربرد دارد.

نخ نسوز سرامیک فایبر

نخ نسوز سرامیکی:

امروزه الیاف سرامیکی برای تولید پتوهای سرامیکی یا فرآوری نخ‌های سرامیکی نسوز تا طیف وسیعی از محصولات بافته شده مورد نیاز در این زمینه تولید می‌شود. نخ های سرامیکی مورد استفاده در پارچه های سرامیکی برای استفاده در دماهای بالا تا حدود 1400 درجه دارای تحمل حرارت هستند. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به حفظ انعطاف برای استفاده در آب بندی حرارتی و به عنوان پرکننده در قسمت هایی مانند آب بندی و آب بندی درب ها، یراق آلات و همچنین برای بافت پکینگ ها اشاره کرد. نخ نسوز سرامیکی معمولاً برای ساخت پارچه‌های سرامیکی استفاده می‌شود، محصولی که در آن الیاف سرامیکی با سیم یا فایبر گلاس اینکونال تقویت می‌شوند.

 

نخ نسوز آزبست:

برای ساخت طناب آزبست از الیاف کریزوتیل آزبست بلند (سفید) استفاده می شود. آزبست یکی از قدیمی ترین ترکیبات طبیعی است که از دیرباز به عنوان عایق حرارتی استفاده می شده است. طناب آزبست را می توان به عنوان عایق، برای آب بندی و آب بندی لوله ها، دیگ ها و اجاق های داغ برای جلوگیری از آتش سوزی استفاده کرد. این محصول است.

نخ نسوز آزبست گرد

نخ نسوز آزبست گرد:

تحمل حرارتی نخ نسوز آزبست نوع غبار دار بین  350  تا  550  درجه سانتیگراد و نوع بدون غبار آن بین  250 تا  350 درجه سانتیگراد می باشد.

نخ نسوز آزبستی از الیاف بسیار بلند و مستحکم آزبست در هم تابیده شده و با مقطع گرد شکل می گیرد . این محصول یکی از قدیمی ترین عایق های حرارتی و پر کاربرد ترین آنها نیز به حساب می آید. نخ نسوز آزبست گرد در دو نوع غبار دار و بدون غبار در بازار عرضه می شود.

نخ نسوز آزبست گرد که به نام طناب نسوز آزبستی هم شناخته می شود از قدیمی ترین و پر استفاده ترین نخ های نسوز موجود در بازار می باشد.

نخ نسوز آزبست چهارگوش

نخ نسوز آزبست 4 گوش:

نخ نسوز آزبست از الیاف بلند آزبست در مقاطع چهارگوش بافته می شود . این محصول به طناب نسوز آزبست یا پکینگ نسوز آزبست نیز مشهور است و در دو نوع غبار دار و بدون غبار تولید می گردد.

البته از الیاف نسوز تفلون هم در این پکینگ نسوز استفاده می شود. تحمل حرارتی این طناب نسوز بسیار مطلوب است . به طوری که متخصصان مجرب دمای نوع بدون غبار آن را بین  250  تا  350  درجه سانتیگراد و دمای نوع غباردار آن را بین  350  تا  550  درجه سانتیگراد تخمین زده اند.

نخ دوخت نسوز

نخ دوخت نسوز:

یکی از پرکاربردترین محصولات شاخه مواد نسوز صنعتی ؛ نخ دوخت نسوز می باشد. همان طور که از نام آن پیداست ، این نخ برای مصارف دوخت و دوز طراحی و تولید شده است. این محصول از الیاف و متریال های مختلفی مانند فایبرگلاس و کولار ( آرامید ) تولید می شود.

نخ گرافیت:

نخ گرافیت

بسته بندی و آب بندی عالی پمپ عالی برای کاربرد دما و فشار بالا و خوردگی برای آب بندی پویا مورد استفاده در پمپ ، شیر بخار ، آب صنعتی ، هوا و روغن نفت مناسب است. از نخ های گرافیت در محیط های کاری که میزان بخار و فشار فضای مورد کاربرد متوسط باشد نیزمورد کاربرد قرار میگیرند . مثلا در اکثر پمپ ها و شیر آلات صنعتی و … از نخ گرافیت استفاده می کنند.

دریچه های توربین بخار، پمپ های تخلیه بخار، پمپ تغذیه دیگ های بخار، شیر آلات صنعتی، همزن ها و میکسر ها، کنترل ولو ها، بلاک ولو ها، ولو خط میعانات گازی، دریچه های دستی سانتریفیوژ… نیز استفاده می شود.