,

عایق پشم سنگ Rock wool

عایق پشم سنگ Rock wool

پشم سنگ در گروه عایق هایی از الیاف معدنی بوده که ماده اصلی آن سنگ های بازالت از گروه سنگ های آذرین می باشد . فرآیند تولید آن بدین صورت است که ابتداسنگ بازالت به همراه دولومیت که از دسته سنگ های رسوبی حاوی اکسید کلسیم و منیزیم است ، در دمای 1300 تا 1500 درجه سانتیگراد ذوب شده و به صورت مذاب سیلیکات در می آید .

سپس با روش ویژه ای به الیاف بسیار ظریف تبدیل می شود و شبکه در هم تنیده ای را به نام پشم سنگ ایجاد می کند . این محصول در عایق بندی های مختلف حرارتی و برودتی عملکردی عالی داشته و عمده مصارف آن در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی است .

برای عایق کاری مخازن ، تانک ها ، مبدل های حرارتی و برودتی ، دیگ های بخار ، لوله های با قطر زیاد و کم ، دودکش ها ، شیرها ، فلنچ ها ، عایق کاری و پوشش سقف های کاذب ، کانال های گردش هوا ، سیستم های آب سرد کن ، سیستم های تهویه مطبوع ، تجهیزات و مخازن با دمای پایین ، سقف سوله ها و مرغداری ها ، دیوارهای ساختمان های صنعتی و مسکونی و سطوح با انحنای کم مورد استفاده قرار می گیرد . این محصول به صورت های مختلفی عرضه می گردد که در زیر به آنها می پردازیم

1 – عایق پتویی پشم سنگ ( Isoblanket rockwool )

در ضخامت های 25 و 50 میلیمتر و به صورت رول و یا پانلی (تخته ای) عرضه می گردد انواع مختلف آن به شرح زیر است :

یک طرف توری

دوطرف توری

یک طرف توری و روکش آلومینیوم

یک طرف توری و کاغذ کرافت

ضمناً توری محصـول از نوع گالوانیزه گرم با چشـمه های لانه زنبوری به قطـر 1 و 3/4 اینـچ می باشد .

2 – پشم سنگ لوله ای ایزوپایپ ( Isopipe rockwool )

این عایق به شکل استوانه تولید می شود . از یک طرف به صورت طولی و از طرف مقابل تا نیمه ضخامت دیواره آن ، برش داده شده که موجب باز شدن آسان تر عایق در هنگام نصب می گردد .

قابلیت برش با کارد یا کاتر را داشته و با روکش فویل آلومینیوم نیز قابل تولید می باشد . در عایق کاری لوله های صنایع ، پالایشگاه ، پتروشیمی ، نیروگاه و همچنین سیستم های تهویه و لوله هایی که در آن ها سـیالات سرد و گرم و بخـار جـریان دارد مـورد اسـتفاده قـرار می گیرد .

3 – عایق تخته ای پشم سنگ ( Phonopanels rockwool )

این عایق از الیاف های رزین دار و بوسیله پرس های سنگین ، فشرده و پخته می شود . بین جداره ها ، سقف و کف صنایع ساختمانی ، سالن های کنفرانس ، فرودگاه ها ، مترو و استودیوهای صدابرداری به کار می رود . همچنین در ساخت کوره های الکتروستاتیک صنایع ، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و ساخت کانکس به تعداد فراوان استفاده می شود .